Category

Barsaleta me police

Barsaleta me police

Policia në aksion të rrufeshëm

 • By
 • December 18, 2018

Portën e barrakës të kopshtit e ke lënë hapur,” I tha gruaja burrit para se të flinin.

”Unë nuk kam patur punë në barrakë sot,“ iu shfajësua burri.

Pastaj ai kërceu, ngaqë një dyshim i lindi në tru. Dhe dyshimi i doli tamam: në barrakë hajdutët po bënin kërdinë.

Burri mori në telefon policinë: “Disa hajdutë po vjedhin në barrakë-magazinën time. Lutem dërgoni policët tuaj !”

Përgjiga nuk ishte inkurajuese:

“Nuk kemi asnjë patrullë aty afër. Na vjen keq…”

Atëherë i zoti i shtëpisë përdori një marifet tjetër. Bëri përsëri numrin e komisariatit me të cilin sapo foli.

“Unë telefonova pak më parë,” u tha, “se më kishin hyrë katër hajdutë në shtëpi. Tani mos u merakosni,”I siguroi, “dhe ejani kur të doni, se unë i vrava që të katër!.’

Brënda minutash u gjendën aty nje dyzinë makinash të policis ortën e barrakës të kopshtit e ke lënë hapur,” itha gruaja burrit para se të flinin. ”Unë nuk kam patur punë në barrakë sot,“ iu shfajësua burri.

Pastaj ai kërceu, ngaqë një dyshim i lindi në tru. Dhe dyshimi i doli tamam: në barrakë hajdutët po bënin kërdinë.

Burri mori në telefon policinë: “Disa hajdutë po vjedhin në barrakë-magazinën time. Lutem dërgoni policët tuaj !”

Përgjiga nuk ishte inkurajuese:

“Nuk kemi asnjë patrullë aty afër. Na vjen keq…”

Atëherë i zoti i shtëpisë përdori një marifet tjetër. Bëri përsëri numrin e komisariatit me të cilin sapo foli.

“Unë telefonova pak më parë,” u tha, “se më kishin hyrë katër hajdutë në shtëpi. Tani mos u merakosni,”I siguroi, “dhe ejani kur të doni, se unë i vrava që të katër.’

Brënda minutash u gjendën aty nje dyzinë makinash te policisë. Ata l kapën hajdutët, i prangosën dhe i nisën drejt burgut. Njëri nga oficerët i tha me një qortim të Iehtë të zotit të shtëpisë: “Sikur the që i kishe vrarë.”

“Lere se çfarë budallallëqesh themi !” ia ktheu burri, “se edhe ju thatë ’nuk kemi asnjë patrullë aty afër’’

No Comments
Barsaleta me police

Ku I gjen botevi paratë

 • By
 • December 18, 2018

Botevi, një bullgar l zakonshëm, jetonte mirë  në shtëpizën e tij të thjeshtë në mes të Sofies.

E bukura qe se ai nuk punonte gjëkundi. Nuk punonte as e shoqja dhe asnjë tjetër nga familja. Kjo ra në sy të autoriteteve, të cilët, si në të gjitha vendet ku ishte fryma e Stalinit, nuk ia ndanin sytë jetës së tjetrit. Që të rronte si pasha në vitin 1953, në një vend socialist, ku tërë kërkonin një copë punë, kjo nuk durohej!

Një ditë Botevin e thirri shefi i policisë dhe ia shtroi pyetjen. I tha që hetimet tregonin se ai nuk pat trashëguar gjë nga të parët, se nuk kishte xhaxha në Amerikë dhe asnjë e dhënë nuk fliste që ishte hajdut. Por, nga vinin paratë?! Botevi u përdrodh gënjeu njëmbëdhjetë herë, por pa sukses. Atëhere shefi i policisë së Sofies thirri në ndihmë marifetet që vinin si mësime nga Moska. Së fundi, Botevi, i nxirë i tëri nga të rrahurat vendosi të tregonte dhe të jepte përgjigjen e dymbëdhjetë.

“Mos më prekni më, se do t’ju a them,” tha Botevi. “Por, ama, të mos jetë gënjeshtër,” e kërcënoi kryepolici. “Se do të të vemë para Skuadrës pushkatimit!” “Nuk është gënjeshtër!” i siguroi bullgari i rrahur,

Dhe e nxori të fshehtën: ”Në vitin e fundit të luftës kur gjermanët ishin akoma këtu, tek unë u paraqit një çifut i trembur, por shumë i pasur. Ai më kërkoi ta fshihja në bodrumin e shtëpisë dhe do të më jepte nga një flori çdo ditë, deri sa të qërroheshin nazistët. Ja me ato para ne rrojmë si familje tani!” Shefi i hyri me shqelma duke kujtuar se kjo ishte gënjeshtër e re.

“Po si nuk të janë mbaruar paratë, mor batakçi?! Ne tani jemi në vitin 1953. Gjermanët kanë tetë vjet që kanë ikur!”

“E kush i tha çifutit tim që gjermanët kanë ikur?! Unë çifutine kam akoma aty, në bodrum !” shpjegoi duke qarë Botevi.

No Comments
Barsaleta me police

Policë në humor të mirë

 • By
 • December 18, 2018

Një kontroll rrugor zuri një motorgçiklist që po fluturonte si vetëtimë me motorin e tij. “Më lerë të shpjegohem,” u Iut kondravajtësi. ”Qepe!” ia priti polici. ”Në burg!” ”Po të lutem, zoti oficer, më dëgjo!” ” Qepe!” thashë. ”Dhe po fole edhe një fjalë ndëshkohesh keq!” Dhe e rrasi në njërën nga qelitë e komisariatit. Nja tri-katër orë më vonë oficeri e pa gjyhnaqarin që kish mbështetur kokën në mur dhe po qante. ”Qetësohu, se je me fat,” i the djalit, “je me fat, se Drejtori ynë i Përgjithshëm sot marton vajzën. Tani kthehet nga ceremonia dhe do të jetë në humor të mirë” ”Cfarë dreq humori i mirë!” ia bëri motorgiklisti. “Unë jam dhëndri. Atje po shkoja me ngut se isha me vonesë për ceremoninë!”

No Comments
Barsaleta me police

Polici verteton zgjuarsin e kolegeve

 • By
 • November 30, 2017

Nje shef policie donte te provonte  se sa te mencur jane dy police dhe i thote njerit : Shko deri te shtepia  ime shih a jam aty edhe eja te me tregosh.
Ky tjetri fillon te qeshe. Shefi e pyet  pse qesh dhe ai  vazhdon te qeshe perseri.
Pse po qesh e pyet prap shefi ?
Polici i pergjigjet :  Kemi dy telefona ketu dhe ai mundohet te shkoje deri atje.

No Comments
Barsaleta me police

Polici në hotel

 • By
 • November 30, 2017

Ndodh qe policin e ze nata larg nga shtepia  dhe fle ne nje hotel.
I thote recepsionistit te lutem neser me zgjo heret ne mengjes ne  oren 4.
Ok thot ai por nuk kemi dhoma do te rrish me nje prift ne dhome?
Ne rregull ia kthen polici.
Shkon polici ne dhome te prifti dhe i thote qe do iki heret neser.
Mire thote prifti vetem kur te ikesh mos e ndiz driten se me zgjon dhe mua,
Kur del polici nga dhoma ne mengjes vesh fustanin e priftit se nuk shikonte ne dhom meqe drita eshte e fikur<
Kur sheh veten me ato rroba i thote recepsionistit : Un te thash me zgjo mua dhe jo priftin …

No Comments
Barsaleta me police

Policet dhe gruaja

 • By
 • November 30, 2017

Dy police perplasen me makina dhe i kerkojne falje njeri tjetrit.
Pse po ngutesh e pyet njeri polic tjetrin e tjetri ia kthen: Me ka humbur gruaja!
Si duket se mbase e kam pare une -thote tjetri.
Polici tjeter: -Eshte shum e bukur, me fytyre si enjgjell, trupin te bukur. Po e jotja si ngjan? Mos e kam par une!
Nderkohe ai pergjigjet  lere timen por hajde te kerkojme tenden.

No Comments
Barsaleta me police

Fatos Nano dhe polici

 • By
 • November 30, 2017

Duke dale shetitje, Fatos Nano i jep urdher shoferit te dilte mbrapa dhe ta ngiste vete makinen.
Mirepo Fatosi futet kundra tabele, dhe polici e ndalon.
Fatosi hap xhamin dhe i thote policit naiv qe te veje gjoben.
Polici nxjerr celularin dhe i thote shefit: Shef kam kapur nje njeri shume te rendesishem, qe nuk e kam pare kurre dhe nuk ia di as emrin, vetem qe e di se eshte jashte zakonisht i rendesishem..
Shefi i thote se ku e di qe ai eshte kaq i rendesishem kur nuk e ka pare kurre, dhe nuk ia di as emrin.
Polici i pergjigjet: Shef eshte kaq i rendesishem saqe ka Fatos Nanon per shofer.

No Comments
Barsaleta me police Barsaleta per femrat

Letër derguar nga një nënë djalit të saj polic !!!

 • By
 • November 30, 2017

I dashur biri im!

Te shkruaj keta pak rreshta qe ti ta dish qe te kam shkruar. Nese e merr kete leter, do te thote qe ka arritur. Nese nuk e merr, ma thuaj se ta nis prape.

Po te shkruaj ngadale, sepse e di qe nuk te pelqen te lexosh shpejt.
Pak kohe me pare babai yt lexoi ne gazete qe pjesa me e madhe e aksidenteve ndodhin brenda nje km distance nga vendi i punes. Keshtu qe vendosem te shperngulemi pak me larg.

Shtepia e re eshte fantastike! Ka nje lavatrice, po nuk jam e sigurte qe funksionon. Pikerisht dje vura rrobat brenda, terhoqa ujin dhe rrobat u zhduken te gjitha.

Koha ketu nuk eshte shume e keqe. Javen qe shkoi ka rene shi dy here gjithsej: heren e pare per tre dite rresht, ndersa heren e dyte per kater.
Persa i perket xhaketes qe me kishe kerkuar, xhaxhai yt me tha qe nese ta nisja me kopsa do me kushtonte shume (kopsat peshojne).

Keshtu qe ia hoqa fare. Nese do qe t’ia vesh prape, t’i kam futur te xhepi i brendshem i xhaketes. Vellai yt para ca ditesh beri nje budallallik te madh me makinen: zbriti dhe mbylli deren pas vetes, duke harruar celesat brenda. Keshtu qe u detyrua te kthehej ne shtepi per te marre celesat rezerve, keshtu edhe ne mundem te dilnim nga makina. Nese takon Kristinen beji te fala nga une. Nese nuk e takon, mos i thuaj asgje.

Mamaja jote qe te do shume.

P.S. : Doja te te fusja brenda edhe ca leke, por per fat te keq e kisha mbyllur zarfin

No Comments
Barsaleta me police

Pijaneci dhe polici

 • By
 • November 30, 2017

Një burre ishte bërë tape , doli para pasqyres dhe pa veten e tij dhe tha:”U hajduti”.
Zbriti poshte dhe i tha një polici: “Tek shtepia ime ndodhet një hajdut”.
Kur shkoi polici para pasqyres tha:”O budalla por ja ku e paske pasur policin pse me thirre mua”.

No Comments