Category

Barsaleta me kafshe

Barsaleta me kafshe

Femija i bardhe dhe dhia e zeze

  • By
  • November 30, 2017

Ne nje fshat te larget ne Afrike ku qyteti me i afert ishte 200 km larg, na jetonin disa banore ku te gjith ishin te zinj,
Vetem nje banor ishte i bardh dhe ai ishte prifti i atij fshati.
Nje dite ngrihet kryetari i fshatit dhe i thote priftit: O prift, i shikon femijet e mi? Qe te gjith jane te zinj pervec ketij te fundit qe eshte i bardhe, dhe ketu ne fshat vetem ti je i bardh!
Prifti i zbehur ne fytyre shikoi pak rreth e rrotull dhe i tha kryetarit: Shiko biri im ky eshte ligji i natyres, ja shikoji ato dhite atje, te gjitha jane te bardha dhe vetem nje eshte e zeze.
Kryetari pa rreth e rrotull dhe i tha priftit : O prift ule  zerin dhe hajde pak ketu afer. Une nuk do te them asgje per femijen e bardhe, nese ti me premton se nuk do thuash gje per dhine e zeze

No Comments
Barsaleta me kafshe

Mushkonja

  • By
  • November 29, 2017

Jani i thote nje shoku kam vrare mbreme 6 mushkonja. :tre meshkuj dhe tre femra.

Shoku e pyet si e kishte kuptuar qe ishin tre meshkuj  dhe 3 femra.

Jani i pergjigjet : Sepse  3 ishin ne televizor dhe 3 te tjarat ishin para pasqyre.

No Comments
Barsaleta me kafshe Barsaleta me police

Policet e zgjuar

  • By
  • November 29, 2017

Dy police kishin nga 1 qen.
Per ti dalluar nga njeri tjetri, policat i kepusin njerit qen veshin per ti dalluar.
Qehte zihen ai pa vesh kafshon tjetrin dhe ngelen te dy pa vesh.
Policat vendosen ti presin bishtin njerit, por pas ca kohesh qente u zune dhe ngelen pa bishta.
Po tani cte bejme per te dalluar qente tha njeri?
Tjetri u mendua dhe thote: Ky qeni i bardhe eshte imi, ndersa i ziu eshte i yti.

No Comments
Barsaleta me kafshe

Per te kapur peshk

  • By
  • November 29, 2017

Shkojne Gagaci me Qorrin per te kapur peshk. Qorri i thote gagacit:
– Degjo, kur te shohesh nje peshk do te me thuash mua dhe une do te hidhem ta kap.
Gagaci:
– Mi.. mi.. mire.
Rrine sa rrine.
Gagaci:
– Pe… pe… peshku.
Hidhet qorri po se kap dot dhe i thote gagacit:
– Rradhen tjeter sa te thuash ti pe un do te hidhem.
Gagaci:
– O.. o.. o.. ok.
Gagaci:
– Pe pe…
Qorri hidhet menjehere ne det.
Gagaci:
– Pe.. Peshkaqeni!

No Comments
Barsaleta me kafshe

Shqiptari – Arabi – Turku

  • By
  • November 29, 2017

Shqiptari, Arabi dhe Turku po lavroheshin per vendet e tyre, se ku bente me nxehte.
Arabi: Ne Arabi mjafton te hedhesh vezet ne asfalt dhe skuqen nga temperatura.
Turku: Ne Turqi piqet buka ne diell.
Shqiptari: Ne Shqiperi i japin pules akullore qe te mos beje veze te ziera.

No Comments